Opublikowany przez: Monika C. 2019-04-26 16:39:29
Autor zdjęcia/źródło: Pies i dziecko @pixabay
Korzystny wpływ obecności psów na zdrowie i życie rodziny potwierdzają naukowcy. Czworonogi działają na opiekunów relaksująco, dają im wiele radości, chronią, są przewodnikami, a często nawet ratują życie. Warto zatem zastanowić się, jak odwdzięczyć się pupilom za ich bezinteresowną miłość i dbać o ich potrzeby, których spełnienie zapewni im zdrowe i szczęśliwe życie. Sama miłość, pieszczoty, regularne wyprowadzanie na spacery oraz pełna miska nie wystarczą, by pupil był zdrowy i radosny. Natura psa jest bardziej złożona, a u podstaw jego szczęścia leżą wrodzone potrzeby. I choć zwierzę funkcjonuje zgodnie z biologiczną piramidą, tzn. najważniejsze jest jedzenie i sprawy fizjologiczne, to pozostałe potrzeby - zdrowia i bezpieczeństwa, są także bardzo istotne. Zdecydowanie łatwiej jest je zapewnić wtedy gdy w domu jest małe dziecko. Wspólne zabawy (oczywiście zawsze w obecności dorosłych) i nauka nowych umiejętności sprawiają obopólną przyjemność i satysfakcję.
Analiza wyników badania* prowadzi do wniosku, że – pomimo najszczerszych chęci - nie wszyscy właściciele mają świadomość, jak właściwie dbać o swojego psa. Wielu opiekunów uważa, iż najważniejsze dla psa to zapewnić mu zdrowe i smaczne jedzenie (65% badanych), spacery i aktywność fizyczną (42% badanych) oraz miłość i ciepło (39% badanych). Niestety, Polacy bagatelizują potrzeby związane z nauką i stymulacją intelektualną psa (w tym na przykład potrzebę węszenia, zabawy z innymi psami, biegania, poznawania nowych miejsc). Dla 58% zapytanych osób zdobywanie przez psa kolejnych umiejętności i uczenie się nowych rzeczy jest mało istotne. Według ankietowanych realizacja tej potrzeby jest trudna i wymaga dużego wysiłku.
Dziecko, w zależności od wieku, możemy zaangażować do zapewnienia psu aktywności fizycznej i potrzeby węszenia oraz nauki nowych umiejętności, poprzez wspólną zabawę na spacerach i w domu. Pies najlepiej poznaje świat poprzez zmysł węchu, dlatego tak ważna jest dla niego możliwość poznawania nowych miejsc w parku lub poza miastem. Psy wprost uwielbiają wycieczki i dobrze tolerują jazdę samochodem, jeśli kojarzą podróż z późniejszą przyjemnością. W domu możemy się bawić z psem nie tylko zabawkami ale także chowając w różnych miejscach smakołyki, których na nasz sygnał, pupil węsząc zaczyna szukać. Jest to świetna zabawa, nie tylko dla psa. Polecamy! Natomiast kiedy czworonóg, zwłaszcza młody, zostaje sam w domu ucieszy się ze specjalnej maty, w której są poukrywane smakołyki – odnalezienie ich i wyciągnięcie zajmie zwierzakowi trochę czasu. Umieszczając tam elementy, które wymagają długiego gryzienia zapewniamy też psu realizację potrzeby żucia (nie musi wtedy szukać wśród naszych rzeczy). Do przygotowania takiej maty możesz codziennie angażować dziecko. Będzie miało dwa razy przyjemność: chowając w niej smakołyki, a po powrocie do domu sprawdzając czy wszystko zostało znalezione. Dziecko może także pomóc w skonstruowaniu takiej maty. Kreatywne i aktywne zapewnianie potrzeb czworonoga wpływa na jego dobrostan i jednocześnie kształtuje w dziecku empatię i odpowiedzialność za inną istotę.
Na podstawie badań:
* badanie zrealizowała firma Kantar na zlecenie MARS Polska. W badaniu wzięło udział 1000 osób w wieku
18-59 lat, które posiadają psa. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w marcu 2019r.
https://www.liverpool.ac.uk/vets/cpd/news/articles/family-pets-boost-child-development
>>> Czytaj też:
Legowisko dla psa - rodzaje, kryteria doboru, gdzie ustawić?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.